Liga nacija: Poraz BiH, pobjeda Italije, Norveška isprepadala Srbiju!

“Italijanka” u Amsterdamu, Azuri uzeli loptu Lalalama i poništili kiks protiv BiH. Selekcija Roberta Manćinija izbila na prvo mesto u grupi 1.

Možda su bili bledi na startu, ali su večeras Italijani ličili na one stare Azure, koji su uvek uspevali da pronađu ključ do pobede u velikim utakmicama. Selekcija Roberta Manćinija je na “italijanski način” stigla do slavlja na Amsteram areni, protiv neubedljive Holandije, pa nakon dva odigrana kola u grupi 1, A Lige nacija, drži lidersko mesto na tabeli – 1:0 (1:0). U tome joj je dodatno pomogla Poljska, koja je na Bilinom Polju, savladala domaću Bosnu i Hercegovinu sa 2:1.

Italijani su tokom najvećeg toka meča uspeli da stave loptu pod svoju kontrolu, sve do samog finiša meča uspeli su da zaustave opasne nalete domaćina, a nije ih koštao pad u završnici, kada je domaćin vršio ozbiljan pritisak pred golom Đanluiđija Donarume.

Italijani su bili samouvereni u prvom poluvremenu, koje su otvorili šansama BareleZaniola i Imobilea, mada ih je spasao Donaruma, koji je u 33. minutu zaustavio odličan udarac Vajnalduma. Ubzo su ponovo pripretili Azuri, preko Lorenca Insinjea, što je bio uvod u ono što se dogodilo u nadoknadi prvog poluvremena. Ćiro Imobije je tada pokazao da nije samo rasan strelac, već i fantastičan asistent. Elegantno je bocnuo loptu na vrh peterca, a tamo je neometano glavom loptu u mrežu Jaspera Silesena, poslao Nikolo Barela.

Holandija je ozbiljno ubrzavala ritam kako se bližio kraj utakmice. Pretili su Van de Bek i Depaj, mada je u 68. minutu sve mogao da reši Imobile. Selekcija Roberta Manćinija je pala na fizičkom planu u poslednjih nekoliko minuta, ali domaćin to nije uispeo da iskoristi. To se pre svega odnosi na Memfisa Depaja, koji je seriju promašaja kompletirao u 90. minutu utakmice.

Senku na važno slavlje Azura je bacila povreda supertalentovanog Nikola Zaniola, koji je povredio koleno u finišu prvog poluvremena, a postoje sumnje da se opet radi o prednjim ukrštenim ligamentima, od kojih se tek nedavno potpuno oporavio.

Bosna i Hercegovina je, na krilima osvojenog boda iz Firence, dočekala meč sa Poljskom, ali je na kraju ostala bez čitavog plena (1:2). Selekcija Dušana Bajevića je vodila golom Hajradinovića iz penala u 24. minutu, ali je potom potpuno podbacila.

Poljaci su imali mnogo više od igre, napadi su postajali sve opasniji, a ključni trenutak meča se dogodio u 45. minutu, kada je izjednačenje doneo Kamil Glik. Taj gol, posle kornera, doneom je ogromnu dozu samopouzdanja gostujućoj selekciji, koja je čitav posao na Bilinom Polju završila u 67. minutu, kada je lep gol glavom postigao Kamil Grosicki.

/Barela 45+1/

Srbijo, ne piše ti se dobro! Norveška strpala pet komada Severnoj Irskoj u Belfastu! Dva gola Halanda, dva Serlota…

Gutaju se knedle ove večeri u taboru srpske reprezentacije. Dve očajne partije u Ligi nacija su bile dovoljne same po sebi za loše raspoloženje, ali je so na ranu dodala Norveška, koja je odigrala fantastičnu utakmicu u Belfastu i deklasirala Severnu Irsku – 5:1.

Ako je suditi po utisku koji su ostavile dve selekcije uoči polufinala baraža za Evropsko prvenstvo, 8. oktobra u Oslu, Srbiji se baš ne piše dobro.

Norveška je u petak odigrala jako lošu utakmicu kod kuće protiv Austrije (2:1). Ali, njoj je to bila lekcija koja joj je, izgleda, bila preko potrebna. Za razliku od Srbije, koja je nakon poraza od Rusije (3:1), odigrala još lošiji meč četiri dana kasnije, protiv Turske u Beogradu (0:0), Norvežani su na svoj loš dan odgovorili na izvanredan način. Rasturili su Irce, a dvojica napadača, Erling Haland i Aleksander Serlot, cepali su odbranu domaćih i pravili od nje rezance.

Poveli su Skandinavci već u 2. minutu, golom Eljunusija, a Irska je odgovorila brzim izjednačenjem, preko Meknira. I to bi od zelenih bilo sve.

Uzela je Norveška konce igre u svoje ruke i pregazila Irsku. Dva gola je dao Haland, dva Serlot do kraja meča, da obojica zacementiraju svoje pozicije u startnoj postavi pred Srbiju. Ionako trošnoj odbrani Orlova, crno se piše pred put u Oslo…

U toj istoj grupi, Rumunija je napravila izenađenje i kao gost je pobedila Austriju sa 3:2.

Srpske istočne komšije su u prvom kolu igrale kod kuće samo 1:1 sa Severnom Irskom, tako da im se nisu davale velike šanse protiv Austrije, ali je tim Mirela Radoija odigrao vrhunski meč.

/Pesek 12 – Dajks 27, Kristi 52p/

Kazahstan poklonio pobedu Belorusiji. Neverovatan gaf kod pobedonosnog gola.

Probudila se Belorusija. Nakon poraza kod kuće od Albanije (2:0), u 1. kolu drugog izdanja Lige nacija C, napravila je brejk u Almatiju i vratila se u trku za prvo mesto.

Neobično, Kazahstan je u prvom kolu slavio u gostima protiv Litvanije (2:0), a danas je propustio tu mogućnost da zasedne na vrh tabele, pošto ga je Belorusija nadigrala i odnela tri boda za Minsk – 2:1.

Sva tri gola su postignuta u drugom poluvremenu. Gosti su poveli preko Bordačeva, koji je bio precizan u 53. minutu, ali je Ajmbetov u 62. minutu izjednačio i vratio domaćinu nade da može do pobede.

Odluka je pala četiri minuta pre kraja, na neverovatan način. Sujumbajev je hteo iz auta da baci loptu svom golmanu, nije video da se tuda šunja Lisakovič. Kada je lopta poletela, napadač Belorusije je lako presekao, obišao golmana Kazahstana i poentirao za 2:1, za trijumf svog tima.