Liga nacija: Francuzi su ”streptomicin” za Hrvate, sjajna Belgija i još…

Hrvati primili osam komada za 180 minuta! Selekcija Zlatka Dalića poražena na Sen Deniju – 2:4.

Bilo je mnogo bolje nego protiv Portugalije, mada je teško moglo da bude gore od toga, ali Hrvatska je u drugom vezanom meču Lige nacija primila četiri gola, što je previše za ovako kvalitetan sastav. Ovog puta, u prilično interesantnom okršaju na Sen Deniju, selekcija Zlatka Dalića je poražena od Francuske sa 2:4, pa nakon dva kola u grupi 3 nema osvojen bod, uz gol razliku – 3:8.

Hrvati su odlično otvorili meč, poveli efektnim golom Dejana Lovrena i dobro kontrolisali meč, ali im se osvetio pad koncentracije u finišu prvog poluvremena, što je domaćin znao da iskoristi i sa dva brza gola dođe do preokreta. Prvi pogodak je bio delo Antoana Grizmana, posle pravovremene asistencije Marsijala, a napadač Mančester junajteda je kumovao i drugom golu, pošto je nakon njegovog udarca lopta pogodila u leđa Livakovića. Kod obe akcije u finišu, važan doprinos dao je Visam Ben Jeder, koji je pronalazio prostor između linija hrvatskog tima.

Vatreni su uspeli da se vrate u meč zahvaljujući majstoriji Josipa Brekala u 55. minutu, ali im je radost trajala deset minuta, kada je Dajo Upamekano ostao sam posle kornera Antoana Grizmana i pogodio nebranjeni deo mreže. Sve je bilo rešeno u 77. minutu, kada je nehotično u svom kaznenom prostoru rukom igrao Marcelo Brozović, a konačan rezultat meča postavio Olivije Žiru, sa bele tačke.

Hrvati će u život, kada je u pitanju Liga nacija, pokušati da se vrate u oktobarskom terminu, kada će dva puta igrati kao domaćini. Prvo protiv Švedske, a potom ponovo protiv Francuske.

Iako je još uvek rano govoriti o konačnom plasmanu u grupi, deluje da će se bitka za prvo mesto voditi između Francuske i Portugalije. Selekcija Fernanda Santoša je večeras slavila u Stokholmu, na krilima raspoloženog Kristijana Ronalda (2:0).

Veliki as Juventusa je u poslednjim trenucima prvog poluvremena sjajno pogodio iz slobodonog udarca, dok je konačan rezultat postavio u 72. minutu, kada je odlično gađao sa ivice kaznenog prostora i matirao nemoćnog Robina Olsena.

Šveđani su upravo pre prvog gola Ronalda ostali bez Gustava Svensona, koji je nesmotreno startovao na Mutinja i dobio drugi žuti karton, a onda je usledio ubitačan udarac iz slobodnog udarca.

Brisel kao tvrđava, Belgija dala pet golova Islanđanima za 11. pobedu u nizu! Crveni đavoli postigli 31 gol na prethodnih sedam utakmica!

Belgija samo jednom u dve godine nije pobedila na domaćem terenu, a Brisel je ostao neosvojiva tvrđava i za Islanđane, koji su poraženi 1:5, uprkos činjenici da su prvi stekli vođstvo. Izabranici Roberta Martinesa su tako stigli do 11. uzastopnog trijumfa i nastavili dominantan start A Lige nacija, pošto posle dva kola imaju čak devet postignutih pogodaka.

Razgoropadili su se rivali i za šest minuta, kombinovano, postigli tri gola. Reprezentacija sa severa kontinenta se upisala na semafor kada je Fridjonson, uz pomoć Denajera, nehotično lobovao čuvara mreže domaćih. Ekipa Erika Hamrena nije stigla da uživa u vođstvu protiv favorizovanog rivala – euforija je ugašena, pošto je Vitsel, nakon sjajno izvedenog slobodnog udarca Mertensa, prebacio gol liniju. Gol-lajn tehnologija je to potvrdila.

Vitsel je kumovao i golu za preokret, tri minuta kasnije. Šutirao je po zemlji sa ivice šesnaestrca, a da je golman gostiju Kristenson bolje reagovao, Batšuaiji ne bi dobio priliku da pogodi za preokret, što se na kraju i dogodilo. Islanđani su tek drugi put u poslednjih godinu i po dana primili više od jednog gola i to ni manje ni više, nego za četiri minuta.

Belgijanci su i u drugom poluvremenu počastili gosta sa dva gola. Prvo je najbolji strelac u istorji Napolija, Dris Mertens demonstirao snalažljivost u šesnaestercu rivala za 3:1, da bi Batšuaji sa malo magije, petom, začinio novi ubedljiv trijumf ”Crvenih Đavola”. Ali, ni to nije bilo sve, jer Belgijanci gaze dok sudija ne odsvira kraj. De Brujne je drugi put bio asistent, Doku se postarao da Island zabeleži najsmušenije defanzivno izdanje u zadnje dve godine, pošto ih je u septembru 2018. godine Švajcarska savladala sa 6:0.

Kada je reč o drugoj utakmici grupe 2, očekivao se tvrd meč u Kopenhagenu, a Danska i Engleska su nam ponudile upravo to. Remi mirnih mreža. Startni napadački trio Gordog Albiona – Sančo, Sterling, Kejn, ne samo da nije uspeo da savlada Kaspera Šmajhela, već je smogao snage samo za jedan udarac u okvir protivničkog gola. Premalo za predvodnike napada ozbiljnih premijerligaških i bundesligaških klubova.

Ni Danska nije bila mnogo bolja napadački, Kasper Dolberg je bio najveća pretnja Pikfordu, ali je mreža selekcije Tri Lava četvrti put zaredom ostala netaknuta. Crveno-beli su tako stigli do prvog boda u ovogodišnjoj A Ligi nacija, dok Englezi na svom kontu imaju četiri, ali bez ijednog naročito kvalitetnog izdanja.

/Vidmer 58 – Gundogan 14/

Maksimalna Crna Gora… Fatos Bećiraj srušio Luksemburg, u prvom minutu nadoknade, golom iz jedanaesterca – 1:0.

Selekcija Crne Gore je savladala Luksemburg u gostima, pa nakon dva odigrana kola ima maksimalnih šest bodova, na čelu grupe 2, u Ligi nacija C – 1:0 (0:0).

Selekcija Faruka Hadžibegića nije odigrala previše kvalitetan meč, čak je dobrim delom utakmice bila i u podređenom položaju, ali je uspela da sačuva koncentraciju u poslednjim trenucima i dođe do velikog slavlja. Igrač odluke je bio Fatos Bećiraj, koji je u 93. minutu iskoristio jedanaesterac, mada je veliki heroj slavlja Crnogoraca bio Sead Hakšabanović, koji je prethodno iznudio udarac sa bele tačke.

Luksemburg je imao čak 22 udarca ka golu protivnika, što je duplo više od Crne Gore, ali je u finišu ostao bez Kristofera Martinsa, koji je zaradio drugi žuti karton u 86. minutu. To je očigledno dalo snage Sokolovima, da dodaju gas u finišu i stignu do tri vredna boda.