LŠ: Barsa pobedila Juve, Junajted uništio Lajpcig i još…

Nesrećni Morata se tri puta poradovao, Juve bez šuta u okvir gola, Barsa lako pobedila u Torinu! Ferencvaroš stigao do prvog boda u Ligi šampiona.

Kada su Barselona i Juventus izvučeni u istoj grupi sa kijevskim Dinamom i mađarskim Ferencvarošem, otprilike je bilo jasno kako će se tu situacija razvijati. Barsa i Juve su apsolutni favoriti za prolaz dalje, a Ukrajinci ipak iznad Mađara u borbi za treće mesto i Ligu Evrope.

A od večeras se vidi i ko je favorit za prvo mesto u grupi. Iako su oba tima u rezultatskoj krizi na početku sezone, Barselona je pokazala u Torinu, da je u manjim problemima od Juventusa. Uprkos porazu u El Klasiku, uprkos haosu u klubu i ostavkama kompletnog rukovodećeg aparata, Leo Mesi i drugovi su na terenu pokazali da su iznad situacije.

Pobedom od 2:0 su nastavili marš ka osmini finala i napravili veliki korak ka osvajanju prvog mesta.

Tri gola je večeras dao Alvaro Morata, tri puta se poradovao i nijedan nije priznat. Svaki put opravdano. Dva puta na asistenciju VAR tehnologije, a jednom posle ofsajda, koji je pomoćni sudija video.

Bez Ronalda, Kjelinija, De Lihta, Aleksa Sandra, sa rovitim Bonućijem, Juventusov trener Andrea Pirlo je imao velike probleme da sastavi tim. Ofanzivna formacija sa Kuluševskim, Kjezom, Dibalom i Moratom, nije dala rezultat. Štaviše, Barselona je bila ta koja je napala iz svih oružja. Pretili su MesiPjanićGrizman, a ŠčesnsniBonuči i stativa, spašavali Juventus. U 14. minutu nije bilo spasa. Dembele je šutirao sa 20 metara, lopta je zakačila Kjezu i završila u golu.

Mesi je nastavio da muči odbranu Juventusa, Ščensni je zaustavio pokušaje Grizmana i Dembelea, a Morati su do poluvremena poništena dva gola zbog ofsajda. Pogodio je Španac i posle 10 minuta igre u drugom poluvremenu, ali mu je gol opet opravdano poništen. Nastavio je crnu seriju, pošto su mu i u prethdone dve utakmice poništavani golovi. A inače mu nije prvi put da mu ponište tri gola. Isto mu se desilo kada je igrao za Real protiv Las Palmasa.

Rutinski je Barselona čuvala loptu i rezultat, kako je meč odmicao. Juventus nije stvorio nijednu pravu šansu, završio je utakmicu bez šuta u okvir gola, a Katalonci su u nekoliko navrata mogli da ’ubiju’ utakmicu. Najbliži je bio Grizman, koji je pogodio stativu. Na kraju je Mesi stavio tačku, golom u 90. minutu iz penala, koji je prilično glupo napravio Bernardeski nad Fatijem.

Istorijski remi i prvi bod u Ligi šampiona je ostvario Ferenevaroš, koji je u Budimpešti bio na ivici poraza od kijevskog Dinama, ali je uspeo od 0:2 da stigne do 2:2. I ostane u igri za treće mesto, koje vodi u Ligu Evrope. Mada su Ukrajinci favoriti u toj priči, jer ih čeka revanš na svom terenu.

Surovo su Ukrajinci kažnjavali greške domaćina. Prvo je Cigankov u 28. minutu pogodio iz penala, da bi desetak minuta kasnije, De Penja krunisao uspavanost odbrane Fradija i sjajnu asistenciju Bujalskog u kontranapadu.

Ipak, nije se mađarski prvak predavao i u drugom poluvremenu je dao sve od sebe da istopi prednost Ukrajinaca. Posle nepunog sata igre je pogodilo nesuđeno Partizanovo pojačanje, Tokmak Nguen, pored slabe reakcije odbrane Dinama.

Udahnuo je nadu Fradiju da može da izbegne poraz. Stiskali su domaći do kraja i napadali svim silama. Dinamo nije imao šansu u drugom poluvremenu, branio se i kada je u 84. minutu ostao bez isključenog Sidorčuka, bio je to signal za Ferencvaroš da krene na sve ili ništa. Uz mnogo sreće, u 90. minutu je Boli doneo izjednačenje šampionu Mađarske.

GRUPA G

Juventus – Barselona 0:2 (0:1)

/Demebele 14, Mesi 90+1 penal/

Ferencvaroš – Dinamo Kijev 2:2 (0:2)

/Nguen 59, Boli 90 – Cigankov 28 penal, De Pena 41/

Glup penal koštao Lacio leka za korona krizu, glup penal spasao Dortmund… Borusija prva na tabeli Grupe G.

Dva naivna penala, kao “hajlajtsi” mečeva u Grupi F Lige šampiona. Jedan je Borusiji Dortmund doneo prvenac protiv osetno oslabljenog Zenita (2:0), dok je Lacio posle naivnog Patrikovog penala ispustio prednost protiv Briža, ali bi morao da bude zadovoljan, jer je u u Belgiju putovao bez 12 igrača, inficiranih korona virusom – 1:1.

Među zaraženima su i mnogi nosioci igre, pa Simone Inzagi nije mogao da računa na Čira Imobilea, Luisa Alberta, Lukasa Leivu, Tomasa Strakošu i Manuela Lacarija, što je uslovilo i znatno oprezniju igru od one na koju su nas Rimljani navikli.

Pa i u takvim okolnostima, Lacio je uspeo da prvi stigne do gola. Hoakin Korea je lako okrenuo Simona Delija i preciznim udarcem sa ivice kaznenog prostora najavio da bi gosti uprkos silnim kadrovskim problemima mogli i do druge pobede, posle onih 3:1 protiv Borusije.

Međutim, Lacio prosto nije imao snage da dovrši posao. Bez pravih alternativa na klupi, morao je da vodi računa i o tome koliko će se trošiti, pa je Briž dobio šansu da se vrati u život. Bukvalno je dobio. Na poklon. Ko zna šta je bilo u glavi Patrika, kad je rešio da sa obgrli Matsa Ritsa i tako natera sudiju Entonija Tejlora da svira penal. Hans Vanaken ga je pretvorio u 1:1.

Bez pravih izmena na klupi, Lacio je izgledao sve umorniji, pa su Belgijanci u nastavku imali i šanse da pokupe ceo plen, ali nisu bili precizni i morali su da se zadoovlje s bodom, pred dvomeč sa Borusijom.

A Borusija će biti žedna krvi, jer bi sa te dve pobede možda i osigurala plasman u osminu finala Lige šampiona. Mada igrama ne impresionira, ali možda će joj večerašnji trijumf protiv Zenita pomoći da se raskravi.

Ova večerašnja pobeda joj je pala s neba. Centaršut s desne strane verovatno ne bi pao tamo gde je bila ideja, ali je Vjačeslav Karavajev, kao Patrik u Brižu, na trenutak izgubio razum i rvačkim zahvatom s leđa oborio Torgana Azara. Penal kao suza, Sančo ga je pretvorio u tri boda.

Istina, nije baš da je Borusijina pobeda nezaslužena, jer Nemci su sve vreme bili mnogo bolji tim na terenu, što se i dalo pretpostaviti, imajući u vidu da je Zenit u Dortmund doputovao bez inficiranog Sardara Azmuna i povređenog Malkoma. Bez dvojice tako važnih igrača ofanziva ruskog tima je otupela, pa je Borusija mogla bezbrižno da krene napred. A i tako se dobro namučila i ko zna šta bi bilo da Karavajev nije napravio veliku grešku. I ko zna da li bi bilo i tog drugog gola Borusije: postigao ga je Erling Haland na pas Džuda Belingama u nadoknadi, kad je Zenit već morao da se otvori.

Sad dvomečevi. Borusija protiv Briža, Lacio protiv Zenita. Ako bi i Borusija i Lacio dobili obe utakmice prošli bi dalje. S tim da je veliko pitanje, na koga će Inzagi moći da računa. Mada bi ista situacija mogla da zadesi i sve ostale. Prosto, to je ta nova realnost.

GRUPA F:

Borusija Dortmund – Zenit 2:0 (0:0)

/Sančo 78pen, Haland 91/

Klub Briž – Lacio 1:1 (1:1)

/Vanaken 42pen – Korea 14/

Uđoh, izdominirah, pobedih! Rašford sa klupe izrešetao Lajpcig. Englez je peti rezervista u istoriji Lige šampiona, koji je postigao het-trik.

Možda u Premijer ligi prosipa bodove, ali u Ligi šampiona, Mančester Junajted briljira. Posle šamara u lice vicešampionu Evrope i to na njegovom Parku prinčeva, Crveni Đavoli su uz dominantnu partiju na obe strane terena i pet pogotka, sa Teatra snova ispratili tim, koji je prošle sezone završio među najbolja četiri u Evropi, Red Bul Lajpcig – 5:0. Brutalno izdanje je režirao Markus Rašford, koji je sa klupe uspeo da ispiše istoriju.

Ako možemo da istaknemo neku svetlu tačku u igri Lajpciga, onda je to bio posed, ali preimućstvo s loptom u nogama ne znači ništa, kada fale konkretne ideje i to najbolje opisuje zašto je Lajcpig večeras delovao tako nemoćno na Old Trafordu.

Doduše, na osnovu prvih dvadesetak minuta, nije se moglo sa sigurnošću tvrditi da će izabranici Olea Gunara Solskjera trijumfovati, ali dobrim delom svojim greškama, gosti su im to olakšali.

Lajpcig je bio neporažen na prethodnih 11 gostovanja u svim takmičenjima, ali večeras nije imao nikakve šanse, protiv razgoropađenih mladih napadača Junajteda. U redovima nemačkog predstavnika, ne pamte kad su poslednji put ovako ubedljivo izgubili, a sve je počelo u 21. minutu, kada je Mejson Grinvud (19 godina, 27 dana) postao drugi najmlađi engleski tinejdžer u istoriji kluba, sa pogotkom u Ligi šampiona. Rekord drži Vejn Runi (18 godina, 340 dana), koji je 2004. godine dao gol Fenerbahčeu.

Gosti su imali aktivan rezultat sve do petnaestak minuta pre kraja utakmice, ali umesto izjednačenja, Nagelsmanov stroj je počeo da puca po svim šavovima, a uništio ga je momak koji je tek u 63. minutu dobio priliku da zaigra. Markus Rašford je bio rešen da večeras pomera granice – golovima u 74. i 78. minutu, ušao je u odabrano društvo (Rajan Gigs, Ole Gunar Solskjer i Dejvid Bekam), kao jedan od četvorice Crvenih Đavola, koji su uspevali da postignu dva gola sa klupe u elitnom evropskom takmičenju.

Rašford je otišao i korak dalje. Sačekao je pogodak Marsijala sa bele tačke, a onda došao i do het-trika. Da ponovimo. Sa klupe! Samo četvorica fudbalera pre njega mogu da se pohvale takvim blickrigom – Uve Resler, Valter Pandijani, Fernando Ljorente i Kilijan Mbape.

Večeras je ekipa Ole Gunara Solskjera napravila veliki posao po pitanju prolaska u nokaut fazu, iako joj predstoje još četiri utakmice i naravno revanši sa rivalima koje su pobeđivali u prve dve runde. Sada navijači čekaju da se ovakav vatromet prenese na Premijer ligu, jer tamo i dalje škripi.