NBA: Jokićev četvrti tripl-dabl, Karijevih 62 poena, Lebron čovek odluke…

Fantastični Jokić – šesti meč, četvrti tripl-dabl, Mari napunio koš Minesote! Denver stigao do tek druge pobede u sezoni i pobegao sa začelja Zapadne konferencije NBA lige.

Da li se to Nagetsi bude? Pre meča sa Minesotom, Denver, prošlogodišnji finalista plej-ofa u Zapadnoj konferenciji, bio je na poslednjem mestu sa samo jednim trijumfom i četiri poraza, ali nagoveštaj ulaska u formu Jokića i drugova. Tim iz Kolorada je pobedio Timbervulvse u Mineapolisa sa 124:109.

Srpski as Nikola Jokić nastavio je sa sjajnim igrama. U šestom meču sezone stigao je do četvrtog tripl-dabl učinka. Jokić je igrao nešto manje od 32 minuta i za to vreme ubacio 19 poena, a imao je po 12 skokova i asistencija. Iz igre je šutirao 8/12, a samo je jednom probao za tri poena i bio je neuspešan. Sa linije slobodnih bacanja je tri puta bio siguran iz isto toliko pokušaja.

Zanimljivo,na svakom meču je imao dvocifreni broj asistencija, a po jedan skok na dve utakmice mu je falilo da u prvih šest mečeva novog šampionata ima tripl-dabl učinke. Sa prosekom od skoro 13 asistencija Srbin je najbolji u toj kategoriji u NBA ligi, ispred Džejms Hardena sa 11 i Krisa Pola sa 8,7. Ne kažu za Jokića slučajno da je plejmejker u telu centra.

U proseku, as tima iz Kolorada na šest mečeva novog šampionata ima u proseku 22,3 poena, 12,8 asistencija i 11,2 skoka.

Somborac je bio mnogo bolji u drugih 24 minuta. U prve dve četvrtine je brzo dobio tri lične greške, pa je na terenu proveo samo 11 minuta i imao je šest poena. Dirigentsku palicu u prve dve četvrtine preuzeo je Kanađanin Džamal Mari koji je nemilosrdno punio koš domaćina. Imao je čak 26 poena u prvom poluremenu.

U nastavku probudio se i srpski reprezentativac, a solidni su bili i Pol Milsap i Vili Barton. U finišu se razigrao Fakundo Kampaco i pobeda nijednog trenutka nije dolazila u pitanje.

Od starta meča Denver je vodio, Minesota je na početku druge četvrtine stigla do minimalne prednosti, ali brzo su Nagesti opet preuzeli stvar u svoje ruke. Još jedna dobra serija domaćina je bila krajem treće četvrtine. Posle oduzimanja lopte JokićuDeanđelo Rasel je u kontri postigao trojku za prednost Minesote od 73:71. Vodili su Timbervulvsi sa 86:83 na startu poslednjeg perioda igre, a li onda sledi cunami gostiju i serija od 25:4. Nije bilo neizvesnosti u finišu.

Mari je u nastavku spustio gas, ali je sa 36 poena bio ubedljivo najbolji akter meča. Odličnu paritju je pružio Argentinac Fakundo Kampaco, pojačanje iz madridskog Reala proteklog leta. On je odigrao 21 minut i postigao 15 poena i pokazao da će biti veliko pojačanje za Nagetse u ovom šampionatu. Dvocifreni su bili i Pol Milsap sa 12, Džamikel Grin sa 14 i Monte Moris sa 11 poena.

Kod Vukova najefikasniji je bio Malik Bizli sa 25 poena. Pratili su ga Džeret Kalver sa 20 i Deanđelo Rasel sa 18. Treba reći da za domaćina zbog povrede nije igrao najbolji igrač Karl Entoni Tauns. Timu iz Mineapolisu ovo je četvrti vezani poraz posle uvodne dve pobede na startu NBA lige.

Grifinovo klizanje za Bostonov revanš Detroitu. Džejson Tejtum rešio pitanje pobednika.

Retka rezultatska klackalica kada je u pitanju NBA liga, posebno kada je reč o startu sezone, viđena je u duelu Detroita i Bostona. Nijedan tim nije imao više od osam poena prednosti (Seltiksi u dva navrata tokom treće četvrtine), a na kraju 122:120 (31:33, 30:24, 30:31, 31:32) za goste.

Junak Bostonove pobede, kojom su se revanširali Pistonsima za poraz od pre dva dana, takođe u neizvesnom duelu (93:96) bio je Džejson Tejtum, koji je tri sekunde pre kraja pogodio šut sa distance. Značajno mu je pomogao Blejk Grifin svojim klizanjem u odbrani. Pokušao je bivši Ol star igrač da se iskupi šutom za pobedu, ali nije stigao čak i da izbaci loptu kako želi zbog dobre odbrane protivničkih igrača.

Iako je Boston vodio veći deo drugog poluvremena, delovalo je da bi Detroit mogao do pobede kada se raspucao Ukrajinac Svi Mihaljčuk. Nije ga bilo na parketu celo prvo poluvreme, ali je i pored toga u poslednjoj deonici vezao tri trojke i na kraju meč završio sa 15 poena za 15 minuta.

Najefikasniji igrač meča bio je Džejeln Braun iz pobedničkog tima s 31 poenom. Tejtum je ubacio 24 poena, uz 12 asistencija, dok je domaćine predvodio Džerami Grant sa 22.

Bostonu je ovo bila četvrta pobeda uz tri poraza, a Detroit je ostao na jednoj pobedi, uz pet izgubljenih utakmica.

“Logo Lebron” se probudio u poslednjoj četvrtini i rešio pobednika. Najbolji igrač sveta dodao gas u finišu.

Iako nije tako delovalo tokom prve tri četvrtine, duel Memfisa i Los Anđeles Lejkersa rešen je prema očekivanjima – ubedljivom pobedom gostiju (108:94, po četvrtinama 25:36, 31:18, 21:21, 31:19).

Nadali su se domaćini da mogu iznenađenja sve do poslednje deonice, ali se onda probudio Lebron Džejms. Do tada je ubacio devet, a do kraja još 13 poena. S ukupno 22 upisao je svoju 1.002 utakmicu s dvocifrenim brojem poena i dodatno uvećao rekord NBA lige, koji je ranije preuzeo od Majkla Džordana.

Nije ovo bila Kraljeva blistava partija, iz igre je šutirao 9/16, za tri 3/6, ali će se ponovo njegov potez vrteti na TV špicama. Na društvenim mrežava već mu je dodeljeno i ime: “Logo Lebron“.

Lomio se rezultat na nešto manje od devet minuta do kraja, Lejkersi su vodili 82:79, a Džejms je nonšalantno, kao da se radi o treningu, “opalio” trojku sa skoro pa 10 metara. Sa grba kluba iz Memfisa.

Nastavio je zatim da igra na očekivanom nivou i uz odličnu odbranu i pomenute poene upisao i 13 skokova, osam asistencija i jednu krađu. Sve to bilo je sasvim dovoljno za petu pobedu tima iz Los Anđelesa u prvih sedam utakmica sezone, dok je Memfis pretrpeo četvrti poraz, a ima dve pobede.

Džejms je bio najefikasniji igrač meča, a u pobedničkom timu pratili su ga Entoni Dejvis (17), Montrezi Herel (16, 9sk), Vesli Metjuz (14)… Grizlije je predvodio Kajl Anderson sa 18, Jonas Valančiunas je ubacio 14, uz 10 skokova, a isti broj poena imao je i Tajus Džons, dok je Dezmond Bejn upisao 13.

Istrovremeno s ovom utakmicom odigralo se i iznenađenje u Bruklinu, gde je Vašington savladao favorizovane Netse 123:122. Vizardsima je ovo druga pobeda u sezoni, a Bruklinu drugi uzastopni, a četvrti poraz u poslednjih pet mečeva.

Imali su Kajri Irvin i Kevin Durent priliku da u poslednjim sekundama donesu pobedu svom timu, ali nisu bili precizni.

Prvi je utakmicu završio sa 30 poena i 10 asistencija, a drugi s 28 poena i 11 skokova. Na drugoj strani Bredli Bil je ubacio 27 i imao 10 skokova, Rasel Vestbruk je meč završio s 24 poena i 10 asistencija, a Tomas Brajant s 21 poenom i 14 skokova.

Vratila se koš-mašina: Kari brojao do 62, u prvih 12 minuta – 21 poen! Bek Golden Stejta ima šou protiv Portlanda. Dalasa poražen u Čikagu bez Luka Dončića. Marjanović imao po šest poena i skokova. Pol Džordž uništio Sanse.

Kako je dobro opet videti na parketu razigranog, nasmejanog Stefa Karija. Imao je mnogo problema sa povredama prethodnih godina, ali izgleda da je sjajni bek opet onaj stari, dobri uništitelj odbrana.

Maestralni as Golden Stejta ubacio je čak 62 poena Portlandu. Voriorsi su pobedili sa 137:122, a jedan od najboljih košarkaša u prethodnoj deceniji ubacio je skoro polovinu poena svog tima. Kari je na parketu proveo 36 i po minuta. Iz igre je šutirao 18/31, a imao je i pet skokova i četiri asistencije.

Za tri poena je pokušao čak 16 puta i bio osam puta uspešan. Slobodna bacanja je šutirao skoro bez greške. Bio je precizan 18 od 19 pokušaja. Kari je imao šou u prvih 12 minuta igre, kada je postigao neverovatnih 21 poena, dok je ostatak tima ubacio 15. Ovaj učinak od 62 ponea mu je i rekord karijere.

Podsetimo, zbog teške povrede i ovu sezonu će da propusti Klej Tompson, dugogodišnji partner iz šampionskih dana Golden Stejta. Karija je koliko-toiko pratio Endrju Vigins sa 21 poenom. Kod tima iz Oregona Dejmijan Lilard je ubacio 32, Mekalum 28, a Turčin Kanter 24 poen.

Ne može Dalas bez Luke Dončića.Čikago je pobedio na svom terenu Maverikse sa 118:108 i naneo im četvrti poraz u novom šampionatu najjače košarkaške lige na svetu. Tri četvtine viđena je izjednačena utakmica gde su se oba tima smenjivala u vođstvo, ali su Bulsi na startu poslednjih 12 minuta odlepili i rešili pitanje pobednika. Bila je to tek treća pobeda za tim iz Ilinoisa.

Srpski centar Boban Marjanović proveo je na parketu samo sedam minuta i devet sekundi, a za to vreme je imao odličan učinak od šest poena i isto toliko skokova. Domaćina je do trijumfa vodio fenomenalni Zek Levin. On je meč završio sa čak 39 poena. Pratili su ga Kobi Vajt sa 23 i Porter sa 12.

U odsustvu mladog Slovenca najbolji kod Dalasa bio je Džejlen Branson sa 31 poenom, dok su Kleber i Džoš Ričardson postigli po 16.

Los Anđeles Klipersi su pobedilu Sanse u Finiksu sa 112:107, a blistao je Pol Džordž sa 39 poena. Drugi superstar u redovima tima iz grada anđela Kavaj Lenard ubacio je skromnih 15 poena. Buker sa 25 i Ejton sa 24 su bili najbolji kod tima iz Arizone, a odličan je bio i hvatski krilni centar Dario Šarić sa 15 poena. U poslednjoj četvrtini umalo da dođe do tuče najboljih igrača oba tima, Pola Džordža i Dejvina Bukera. Posle jačeg faula nad najboljim igračem tima, bek Sansa je nešto prigovorio Džordžu koji se iznervirao, krenuo ka njemu, ali su ostali košarkaši bili pribrani i sprečili teži incident.