NBA: Jokiću dosta i tri četvrtine da ispiše istoriju!

Jokiću tri četvrtine dovoljne da napravi razliku u Medison Skver Gardenu i ispiše istoriju. Ovog puta “samo” dabl-dabl srpskog košarkaša.

Denver Nagetsi se bude, a glavni krivac za to je Nikola Jokić. Srpski košarkaš igra u MVP formi od starta sezone, pa je tako u centru pažnje bio i u Medison Skver Gardenu. Zablistao je i u domu Njujork Niksa, odigrao je tri četvrtine i napravio veliku zalihu svojoj ekipi pa je u poslednjoj deonici mogao da odmori (114:89).

Niksi su se držali u prvoj deonici, sve do poslednjih par minuta. Jokić je pokrenuo seriju Nagetsa od 9:0, pa su gosti na prvi odmor otišli sa viškom od sedam poena. U nastavku je prednost ekipe iz Kolorada rasla iz minuta u minut, otvorili su drugi kvartal serijom 12:1, ekipa Toma Tibodoa nije imala rešenja za Jokića i drugove, pa su gosti nakon 24 minuta košarke imali 21 poen prednosti. Zadržali su bez većih problema u trećem periodu veliku prednost, pa je Jokić napustio teren po ulasku u poslednji kvartal i više se nije vraćao jer nije bilo potrebe.

Uspeo je i za tri četvrtine da bude najefikasniji u pobedničkoj ekipi, ubacio je 22 poena Niksima, uhvatio 10 skokova, dok mu je pet asistencija nedostajalo za novi tripl-dabl. Na prvih 10 utakmica u novoj sezoni ubacio je 244 poena, 112 skokova i 104 asistencije i sa tim učinkom se pridružio Oskaru Robertsonu kao jedini igrač u istoriji NBA lige koji je na prvih 10 mečeva uspeo da zabeležio 200 poena, 100 skokova i 100 asistencija. Zaista impresivan start sezone za srpskog košarkaša, Denver je polako počeo da se budi i sada je na 5:5, isti skor nakon večerašnjeg poraza imaju i Niksi.

Odličnu partiju u poraženom sastavu još jednom je pružio Džulijus Rendl (29 poena, 10 skokova), ali ponovo nije imao prave pratioce (Pejton 12 poena i Mičel Robinson 11).

U istom terminu je Oklahoma oduvala Bruklin, za koji iz ličnih razloga ponovo nije nastupio Kajri Irving (129:116). Vodili su Netsi sve o sredine treće četvrtine, a onda je krenuo sunovrat. Od vođstva Netsa 76:74 gosti prave seriju 20:5 i na poslednju pauzu odlaze sa 13 poena viška. Bez problema su održavali dvocifrenu prednost i u odlučujućem periodu, pa su upisali petu pobedu u sezoni.

Aleksej Pokuševski je još jednom imao skroman košgeterski učinak, za 13 minuta ubacio je jednu trojku i sakupio tri defanzivna skoka. Šaj Gildžus-Aleksender je predvodio Tander sa 31 poenom, pratili su ga Hamidu Dijalo sa 25 i Al Horford sa 22 poena. Durent je odigrao odličan meč protiv bivše ekipe, proveo je 37 minuta na parketu, ubacio 36 poena uz 11 skokova, pratili su ga Lavert sa 21 poenom i Džeret Alen sa 15 poena i 10 skokova, ali je Bruklin pretrpeo šesti poraz u sezoni.

Revolveršaki obračun Lenarda i Lavina, Kavaj prebacio granicu od 10.000 poena i srušio Bulse. Treća četvrtina prve zvezde Los Anđeles Klipersa za pamćenje, Lavinovih 45 poena nije bilo dovoljno za Čikago.

Košarkaši Los Anđeles Klipersa upisali su i sedmu pobedu u sezoni, slavili su u Stejpls centru protiv Čikago Bulsa (130:127) ali daleko teže od očekivanog. Odličan meč odigrao je još jednom Zek Lavin i ekipa Bilija Donovana je pružila jak otpor favorizovanom rivalu, ali je na kraju morala da položi oružje pred Lenardom i drugovima.

Utakmicu je obeležio upravo Kavaj Lenard, bivši košarkaš San Antonija i Toronta je odigrao paklenu treću četvrtinu, tokom koje je pogodio pet trojki i upisao 21 poen (najveći broj poena i pogođenih trojki tokom jedne četvrtine u karijeri). Upravo je u trećem periodu upisao svoje ime u istoriju najjače košarkaške lige na svetu, prebacio je granicu od 10.000 poena i ušao u elitno društvo.

Vodio je Čikago većim delom utakmice, prvi kvartal okončali su gosti sa devet poena viška, Klipersi su do poluvremena tek za dva poena uspeli da spuste zaostatak. U trećoj deonici je Lenard preuzeo stvari u svoje ruke, pa se u poslednjih 12 minuta ušlo sa nerešenim rezultatom (94:94). Neizvesnost je trajala do samog kraja, Klipersi su vodili u prvom delu odlučujuće deonice, ali su serijom 7:1 Bulsi stigli do preokreta. Usledio je verovatno i ključni napad na utakmici, kada je Batum na drugoj strani pogodio trojku pod faulom, da bi realizovao i slobodno bacanje za višak od tri poena.

Razlika je ubrzo dostigla i sedam poena, ali vratio je Lavin sa šest vezanih poena Bulse u meč. Nije imao ipak snage za više, pa je Pol Džordž sa linije za slobodna bacanja priveo utakmicu kraju.

Na kraju 35 poena Lenarda, pratio ga je Džordž sa 28 (devet asistencija i sedam skokova), dok je 21 poen dodao Lu Vilijams. Ivica Zubac je za 15 minuta na parketu ubacio pet poena uz sedam skokova. Lavin je imao svoje veče, 45 poena i po sedam skokova i asistencija, ali to nije bilo dovoljno. Pratili su ga Geret Templ sa 18, kao i ruki Patrik Vilijams sa 17 poena (rekord karijere). Kobi Vajt je flertovao sa tripl-dablom (13 asistencija, devet poena i osam skokova).

Nešto ranije Detroit je dočekao Jutu, gosti su vodili tokom čitavog meča i na kraju zasluženo slavili u prilično tvrdoj utakmici za NBA standarde (86:96). Već u prvom kvartalu su stekli 15 poena prednosti, Pistonsi su se trgli tek u trećem periodu (dobili su ga sa 28:17), ali to je praktično bilo sve od ekipe Dvejna Kejsija, te su gosti iz Solt Lejk Sitija bez većih problema opravdali ulogu favorita u Mičigenu.

Donovan Mičel je predvodio pobednički sastav sa 28 poena, 22 je dodao Majk Konli, dvocifren je bio još samo Džordan Klarkson (18 poena), dok je Bojan Bogdanović ubacio sedam poena uz šest skokova. Džerami Grent je nastavio da pruža sjajne partije u dresu Pistonsa (28 poena), ali je bio usamljen, dvocifreni su bili još Sadik Bej (12 poena) i Blejk Grifin (10 poena). Osmi poraz Detroita (dva poraza), dok je Juta zabeležila šesti trijumf na 10. nastupu u novoj sezoni.

Dejvis razbio Hjuston, Voriorsi slavili posle drame, Kari iz igre 2/16! U derbiju Zapada, šampion ubedljiv protiv Raketa iz Teksasa. Očajno šutersko veče zvezde Golden Stejta.

Počeli su sezonu u sporom ritmu, ali bude se Los Anđeles Lejkersi. Šampion NBA lige pobedio je Hjuston u gostima sa 120:102 u derbiju Zapadne konferencije. Timu iz Teksasa je ovo bio treći poraz u prethodnih četiri meča. Od starta meča gosti iz Los Anđelesa su vodili, već u prvoj četvrtini stvorili dvocifrenu prednost i rutinski stigli do osmog trijumfa i čela konferencije.

Blistao je Entoni Dejvis sa 27 poena, a pratio ga je Lebron Džejms sa 17 poena i po sedam skokova i asistencija. Odličan je bio i Horton Taker sa 17 poena. U domaćem timu Vud je imao 23, dok je prva zvezda tima Džejms Harden postigla samo 20 poena, za kriterijumu popularnog Brade veoma malo.

As Golden Stejta Stef Kari je pre samo nedelju dana postigao 62 poena Portlandu, što mu je rekord karijere, a protiv Toronta imao je samo 11 poena na kontu. Jedan od najboljih šurera današnjice imao je očajan šut iz igre 2-16 (6/6 sa linije slobodnih bacanja), ali i bez njegovog očekivanog učinka Voriorsi su pobedili Toronto u uzbudljivom finišu sa 106:105.

Na kraju poslednje četvrtine, domaćin je imao +15, početkom poslednje deonice i +17, ali su u finišu Reptorsi preokrenli rezultat, poveli, ali na kraju Voriorsu su iščupali pobedu.

Dirigentsku palicu kada su poeni u pitanju kod domaćina preuzeli su Kanađani Endru Vigins sa 17 poena i Bučer sa 15. Kod kanadskog tima najbolji je bio centar Paskal Sijakam sa 25, Vanvlit je ubacio 21, a Kajl Lauri 17.

Minesota je prekinula niz od sedam poraza. Vukovi su na svom terenu pobedili San Antonio Sparse sa 96:88 uz 27 poena Rasela, dok je Bizli ubacio 24. Kod Mamuza najbolji je Voker sa 25. Prva zvezda tima Oldridž ubacila je 20.