EL: Slavili Bajern, CSKA i Panatinaikos

Srpski neboder Milutinov pokupio sve lopte i upisao dabl-dabl protiv Žalgirisa. Još jedna pobeda CSKA – 83:73.

Nastavlja Nikola Milutinov da pruža vrhunske partije u redovima CSKA. Zahuktao se, našao ulogu u timu i ozbiljno počeo da gospodari reketom protiv bilo kog protivnika. Znamo kako je uništio Olimpiju, a sada je i protiv Žalgirisa u trijumfu od 83:73 zabeležio dabl-dabl.

Imamo Nikolu (Jokića) koji dominira NBA ligom, imamo i Nikolu (Milutinova) koji nešto slično radi u Evroligi.

Srpski centar završio je utakmicu sa 10 datih poena i čak 14 skokova. Ukupan indeks bio mu je 22, po čemu jebio najbolji u svom timu. Imao je pet defanzivnih i devet ofanzivnih skokova. Te samo jednu izgubljenu loptu za ceo meč.

Itudis je imao dovoljno raspoloženih igrača da prelomi sjajni Žalgiris. Litvanci nisu slučajno tim sa najboljom formom u celokupnoj Evroligi. Borili su se do poslednjih minuta, nisu se predavali, ali nisu imali snage za preokret.

Najefikasniji kod CSKA bili su Majk Džejms sa 21 poenom, Tornike Šengelija sa 18, Darun Hilijard sa 17 i Johanes Vojtman sa 11. Očigledno je da su uloge dobro podeljene u CSKA i zato Armejci mogu da se nadaju mnogo čemu ove sezone.

Ako ne računamo poraz od Baskonije, možemo da kažemo da CSKA igra zaista dobru košarku, da ređa pobede i koliko je ekipa Dimitrisa Itudisa zapravo snažna pokazuje činjenica da je Žalgiris dao samo 11 poena u prvoj četvrtini.

Potpuno je CSKA dominirao u većem delu utakmice, ali nije uspeo da je prelomi, pa se žilavi litvanski predstavnik vratio u igru i uspeo da smanji na osam razlike pred start poslednje četvrtine.

Ipak, do kraja Žalgiris nije uspeo da se izbori sa Armejcima koji su dodali gas kada je to bilo najpotrebnije i uspeo je da dođe do novog trijumfa.

Očekivana drama u Minhenu, Lučić hladan kao špricer, Bajern nadigrao ozloglašene goste iz Sankt Peterburga. Zenit nije izdržao i doživeo je treći poraz u Evroligi van svog parketa.

Čuda pravi Zenit iz Sankt Peterburga ove sezone, ali ista konstatacija može slobodno da se servira i na račun minhenskog Bajerna! Van svih očekivanja Bajern i Zenit nalaze se u gornjem domu Evrolige, zato i nije čudno što su izabranici Andree Trinkijerija i Ćavija Paskvala odigrali susret koji je rešen bukvalno na jednu loptu.

Košarkaši Bajerna su posle drame ipak uspeli da savladaju ozgloglašene goste iz Sankt Peterburga, koji su do ove utakmice imali impozantnih osam pobeda iz deset evropskih gostovanja – 82:80 (13:19, 19:21, 24:16, 26:24).

Kako je susret bio na jedan posed, tako smo pobednika dobili tek nekoliko sekundi pre poslednjeg zvuka sirene. Posle velike trojke Ostina Holinsa uz faul Džejmsa Gista, onda i pogođenog dodatnog slobodnog bacanja za 70:70 uz četiri minuta na semaforu, sve je stalo u nekoliko hladnokrvnih poseda domaćina, gde je veliku ulogu imao Vladimir Lučić.

Najbolji košarkaš Bajerna ponovo je uhvatio takmičarski ritam posle duže pauze zbog povrede, a u završna četiri minuta tri puta je odlazio na liniju slobodnih bacanja i svih šest šuteva ispalio uz maksimalnu sigurnost. Prvo za rezultat 72:70, onda i za 76:75, što je bio odgovor na vezane poene Arturasa Gudaitisa i Andreja Zubkova, koji su nakratko odveli Zenit do vođstva, da bi možda odlučujuće poene ubacio na minut do kraja za 78:75 posle velikog promašaja, onda i faula Mateša Ponitke.

Potez utakmice ipak je napravio Vejd Boldvin na 30 sekundi do isteka vremena kada je pogodio važan hitac i anulirao Gudaitisove penale iz napada ranije. Bili Beron je u sledećem napadu promašio šut za tri poena i to je bilo to!

Najefikasniji igrač Bajerna bio je Boldvin sa 17 poena, te pet asistencija i četiri skoka za indeks 22. Lučić je skupio 15 poena (3/5 za dva, 1/5 za tri), te četiri uhvaćene i tri podeljene lopte. Džejlen Rejnolds je takođe imao 15 poena, uz šest skokova, dok je Denis Sili dodao poen manje. Na drugoj strani Gudaitis je skupio 22 poena i šest skokova, Kevin Pangos je dopisao 17 poena i pet asistencija, a Ponitka 14 poena i šest skokova.

Nedović opet zapalio mrežicu! Srbin blistao, PAO rasturio Asvel.

Muči se Panatinaikos ove sezone u Evroligi, ali Nemanja Nedović nije razlog za to.

Štaviše Srbin je jedna od retkih svetlih tačaka grčkog velikana i igra u životnoj formi. Večeras je pružio još jednu fenomenalnu partiju i sa 33 poena zatrpao koš Asvela koji je iz Atine ispraćen ubedljivim porazom – 88:71.

Od starta se večeras videlo da je Nedović namestio nišanske sprave i da će biti nerešiva enigma za odbranu gostiju iz Vilerbana. Kada god bi gosti u prvom poluvremenu zapretili, Nedović bi uzvratio rafalom. Od ukupno 21 poen

Panatinaikosa za prvih sedam minuta igre, Nedović je bio strelac čak 13 i preokrenuo je rezultat sa 9:15 na 21:17. Asvel se posle toga do kraja meča više nije vraćao u vođstvo iako je u nekoliko navrata tokom druge četvrtine stigao do izjednačenja.

Goste je u igri održavao Noris Kol koji je za poluvreme ubacio 13 poena, a onda je Nedović ušao u novu seriju na početku drugog poluvremena. Srpski bek je u trećoj četvrtini pogađao kako je hteo, šutirao trojke 4/4 i ubacio čak 15 poena u tom periodu! Ukupno 33 za tri četvrtine!

PAO je stigao do dvocifrene prednosti i na neki način prelomio utakmicu, a Nedović je u četvrtoj četvrtini spustio gas. Skoro polovinu poslednjeg kvartala igre je prsedeo na klupi, nije više postigao nijedan poen, ali je njegov tim nastavio sa dobrom igrom i deklasirao Francuze.

Nedović je do 33 poena stigao za 28 minuta na parketu! Za dva poena je šutirao 6/7, a za tri poena 5/10 s tim što je malo pokvario procente u poslednjoj četvrtini. Sa linije penala je bio nepogrešiv – 6/6. Dodao je još pet skokova i šest asistencija za ukupan indeks 40! Papajanis ga je pratio sa 18 poena, dok je Kol na drugoj strani ubacio 15 poena.

Nedoviću ovo ipak nije partija karijere jer je nedavno protiv Makabija ubacio 39 poena za ukupan indeks 45. Ali jeste svedočanstvo da igra košarku života.