NBA: Jokićev flert sa kvadripl-dablom i poraz Denvera!

Košmarna treća četvrtina Nagetsa, u Filadelfiji se igrao produžetak…

Strašan meč u Berklejs centru u Bruklinu, Denver je razbio Netse u prvom poluvremenu, ali je odigrao katastrofalnu treću četvrtinu, što ga je i koštalo trijumfa. Pokazali su puleni Majka Melouna znake života finišu, čak su i preokrenuli rezultat, ali je domaćin predvođen Kevinom Durentom bio fokusiraniji u samoj završnici pa je upisao šesti trijumf u sezoni (122:116).

Nikola Jokić je odigrao još jedan sjajan meč, ali je ovoga puta odbrana Denvera potpuno zakazala. Ne samo da su Nagetsi primili 36 poena u trećem kvartalu, već su i u odlučujućim trenucima poklekli pred Durentom i večeras veoma raspoloženim Brusom Braunom. Srpski košarkaš je upisao novi dabl-dabl (23 poena i 11 skokova), ali mu je malo nedostajalo za neverovatan kvadripl-dabl. Pored sedam uhvaćenih skokova, uspeo je i da ukrade sedam lopti protivniku. Nije još jedno MVP izdanje srpskog centra bilo dovoljno sastavu iz Kolorada za trijumf.

Predvođeni raspoloženim Jokićem košarkaši Denvera stigli su do viška od osam poena pred prvi odmor, u istom ritmu nastavili su u drugom kvartalu, interesantno je da su prve dve deonice rešene identičnim rezultatatom – 27:35. A onda, treća četvrtina o kojoj će Majk Meloun sasvim sigurno dugo pričati svojim izabranicima. Rapsodija Netsa koji serijom 27:4 dolaze do potpunog preokreta i viška od sedam poena. U poslednja dva minuta treće četvrtine Denver uspeva da se trgne i da preko Dozira Morisa stigle do poravnanja (90:90).

Iako su domaći košarkaši nešto bolje otvorili odlučujući kvartal, posle tri vezane trojke Vila Bartona i potom poena Morisa i Marija, Denver stiže do preokreta. Pose dvojke Jokića na ulasku u poslednja dva minuta imali su prednost, a onda je usledila serija Bruklina. Četiri poena je vezao Braun, a onda Durent još šest i sve je bilo jasno i Berklejs centru.

Jokića je pratio Barton sa 22 poena, Džamal Mari je dodao 17, Moris je ubacio 14 sa klupe. U pobedničkom sastavu blistao je Kevin Durent, 34 poena i 13 asistencija, samo skok nedostajao mu je za tripl-dabl. Lavert je takođe bio odličan sa 20 poena, a ključna je bila rola Brusa Brauna, koji je meč završio sa 16 poena, ali je pogađao u jako bitnim trenucima. Pola koša manje dodao je Džo Heris, jedan od najzaslužnijih za veliku seriju sredinom treće četvrtine.

Još interesantniji meč odigran je u Filadelfiji, gde je gostovao Majami. Nije 48 minuta bilo dovoljno da se odluči pobednik u Pensilvaniji, ali su Siksersi predvođeni neverovatnim Džoelom Embidom uspeli da slave posle dodatnih pet minuta (137:134).

Igralo se u serijama u Vels Fargo centru, domaćin je imao i dvocifrenu prednost u prvom kvartalu, ali ju je Majami spustio na tri poena pred prvi odmor. Bila je to najava bolje igra Hita, koji ubrzo stiže i do preokreta, pa i do viška od osam poena na kraju prvog poluvremena. Prednost gostiju sa Floride dostigla je i dve cifre u trećem kvartalu, ali je onda usledila serija Siksersa. Ubacili su puleni Doka Riversa 41 poena u trećoj deonici i stigli do prednosti od pola koša pred poslednji odmor. Stiču i dvocifren višak u četvrtom kvartalu, ali je Majami odbio da se preda. Hiro Ačijuva prave seriju 10:0 u samom finišu i gosti dolaze do preokreta. Ipak, nije svoju poslednju reč dala ni Filadelefija, Embid pogađa na 3,3 sekunde do kraja regularnog dela za 120:120. Majami nije imao odgovor, otišlo se u produžetak.

Čitav tok utakmice preslikan je u dodatnih pet minuta, ekipe su se smenjivale u vođstvu, ali je Džoel Embid ipak pravio razliku na parketu (ubacio je 11 poena u produžetku), pa je Filadelfija upisala i osmi trijumf u sezoni. Završio je Kamerunac meč sa 45 poena i 16 skokova, pratio ga je Deni Grin sa čak 29 poena i 10 skokova. Kod Majamija 34 poena ubacio je Tajler Hiro, 27 je dodao Dankan Robinson, a svoje veče imali su i Gejb Visent (24 poena) i ruki Prešus Ačijuva (17 poena i 13 skokova).

Igralo se i u Ohaju, Klivlendu nije prijao džez iz Solt Lejk Sitija. Ubedljiv trijumf Jute na gostovanju (87:117), istakao se Donovan Mičel sa 27 poena, 21 je dodao Džordan Klarkson, raduje i odlična partija Bojana Bogdanovića (20 poena). Kod Kavalirsa je jedini vredan pomena bio Džedi Osman (17 poena).

Kralj može za tri i bez gledanja! Lebron i Lejkersi ponovo pregazili Hardenov smušeni Hjuston. Novo šampionsko izdanje Jezeraša protiv Roketsa.

Novo šampionsko izdanje Los Anđeles Lejkersa i nova pobeda protiv smušenog Hjustona. Lebron, Dejvis i saigrači su drugi put u nepuna tri dana uhvatili domaćina pod svoje, praktično od samog starta utakmice. Roketsi nisu znali šta ih je snašlo pa su već na kraju prve četvrtine imali zaostatak od 21 ponena. To je bio početak kraja, a na kraju su, kako je u jednom trenutku kritično izgledalo, još i dobro prošli – 100:117.

Potpuna kontrola ekipe iz Stejpls centra čitavim tokom utakmice u kojoj su gosti stizali i do maksimalnih plus 30. Hjuston je odigrao prvu četvrtinu za zaborav posle koje nije bilo povratka – mizernih 14 ponea je bez sumnje jedan od najgorih učinaka bilo kog tima na nivou jedne četvrtine u novoj sezoni. Baš šuterski raspoloženog Džejmsa Hardena teško da je domaćin mogao da izbegne ovakvu sudbinu. Prva Brada NBA lige je duel završila sa skromnih 16 poena i nesvakidašnjih 1/6 za tri poena i posle utakmice dao nagoveštaj da ne uživa igrajući za Roketse i da pokušava da popravi stvari koje su neporavljive.

Sa prednošću konstantno većom od 20 poena, bilo je prostora i za egzibiciju, neko će reći i omalovažavanje protivnika, mada su potezi kakav je večeras izveo Lebron Džejms sastavni deo šoua koji podrazumeva najkvalitetnija košarkaška liga planete. Navikli smo na no-look asistencije, ali ne viđamo često pokušaj za tri i momentalni okret jer je šuter siguran da lopta ulazi u obruč. Pre par sezona nešto je slično uradio Kemba Voker, pa momentalo postao predmet ismevanja na društvenim mrežama zbog promašaja, ali Kralju se to nije dogodilo. Trojka je ušla kao kap.

Na drugoj strani, branilac titule je sjajno rasporedio poene pa su standardno najefikasnijim Lebronu Džejmsu i Entoniju Dejvisu sjajnu napadačku pomoć pružili Herel, Kaldvel Poup i Šruder, sva trojica sa po 14 poena. Džejms je bio najefikasniji pojedinac susreta sa 26 poena, uz osam skokova i pet asistencija, dok je popularni Obrva imao 19 poena, 10 uhvaćenih lopti i čak pet blokada.

Trećom vezanom pobedom Lejkersi su nastavili uspešan niz, dok ga je Oklahoma identičan okončala porazom od San Antonija na domaćem terenu. U prvom poluvremenu su se ekipe još i smenjivale u vođstvu, ali su Sparsi u drugom delu bili dovoljno koncentrisani da ne dozvole rivalu da im ugrozi prednost koja je najčešće iznosila oko desetak poena. Baš tolika je i bila razlika na kraju utakmice – 102:112.

San Antonio je u rosteru imao znatno više raspucanih košarkaša, šestoricu dvocifrenih među kojima je najefikasnije veče imao Loni Voker sa 24. U redovima Tnadera prednjačio je Gildžs-Aleksander sa 20, dok je Aleksej Pokuševski za petnaestak minuta na parketu upisao četiri poena i pet skokova.

Voriorsi gubili lopte, Indijana ih kaznila serijom 13:0 u završnici. Pejsersi sprečili treći vezani trijumf Golden Stejta.

Imao je Golden Stejt lepu priliku da ovog jutra upiše treću vezanu pobedu, petu u poslednjih šest utakmica i dođe do skora 7-4, odnosno izjednači se sa Finiksom, Jutom i Klipersima koji gledaju u leđa jedino Lejkersima. Međutim poslednju četvrtinu, naročito završna četiri minuta utakmice odigrali su bez pravog fokusa i ideje, a to je Indijana umela da kazni – 95:104.

Voriorsi u prve dve četvrtine nisu imali raspucanog Stefa Karija koji je na veliki odmor otišao sa sedam poena i bez pogođene trojke iz dva pokušaja, ali su to sjajno pokrili Keli Ubre i Endru Vigins sa kombinovano 27 od 57 poena domaćina do poluvremena. Izabranici Stiva Kera su u drugo poluvreme ušli sa sedam poena prednosti, Kari je počeo da pogađa, ali tandem Ubre-Vigins nije bio na nivou iz prvog dela (samo 12 poena u nastavku).

Pejsersi su stigli do vođstva u poslednjoj deonici, koja je do završna tri minuta tekla uglavnom u rezultatskom egalu. A onda je uz nekoliko neshvatljivih napadačkih rešenja i neodgovornu igru u odbrani, ekipa Golden Stejta dozvolila rivalu da se za manje od dva minuta odlepi sa 90:88, na 90:101! Nervozan je bio Drejmond Grin, prokockao dva važna poseda za Voriorse koji su u drugom poluvremenu pravili učestale greške i gubili lopte. U prvom delu su imali četiri poklonjena poseda rivalu, u drugom čak 11, što ih je u neku ruku i koštalo pobede.

Ozbiljan faktor u pobedi gostiju bio je Majls Tarner sa 22 poena i 11 skokova i četiri blokade, a krilni centar Pejsersa ubacio je i bitnu trojku pri rezultatu 90:90. Sjajnu partiju odigrao je i Domantas Sabonis sa 18 poena, uhvaćenih lopti i šest asistencija. Vigins je pobedlio epitet najboljeg strelca susreta sa Tarnerom, ali je bio za jednu rampu bolji došavši do rekorda karijere u tom segmentu, dok je Kari završio duel sa 20 poena.