BL: Borusija (D) može da se bori za LŠ, ali ne i za titulu!

Gladbah spasila stativa u 87. minutu! Verder imao još jednu šansu u poslednjim sekundama!

Četvrta utakmica u 2021. godini i treća pobeda. Ukupno 10 od maksimalnih 12 bodova i eto Borusije iz Menhengladbaha na samo bod od mesta koje bi je ponovo odvelo u Ligu šampiona. Pala je Arminija, pao je Bajern i evo večeras Verder iz Bremena, može se reći čak uz najveće muke – 1:0.

Nije Gladbah igrao dobro. I pored bolje kontrole lopte i većeg poseda Ždrepci su mnogo grešili u defanzivi, a kako nisu uspeli da drugim pogotkom osiguraju trijumf u finišu utakmice umalo nisu ostali bez celog plena. Čak osam puta Borusiji se događalo ove sezone da ostaje bez pobede u poslednjih deset minuta utakmice. Poslednji put u Štutgartu proteklog vikenda, da bi večeras četa Marka Rozea imala mnogo sreće.

U 87. minutu meča rezervista Milot Rašica došao je do lopte na deset metara od gola Gladbaha – sve posle dobrog skoka Juje Osaka – namestio se na levu nogu, gađao dobro, međutim stativa je sprečila izjednačenje. Domaćin se grčevito branio u tim momentima, Verder je krenuo na sve ili ništa i umalo nije kljucnuo bod. Skoro preslikana situacija nepuna tri minuta kasnije. U šansi je tada bio Leonardo Bitenkur, ali njegov udarac sa 11 metara završio je visoko iznad prečke.

Marko Roze rešio je da počne bez kapitena i najboljeg igrača ove sezone Larsa Štindla. Izgubila je tako Borusija na kreativnosti… Jonas Hofman je ponovo podbacio, Alesan Plea se nije naigrao pored defanzivaca iz Bremena i sve to dovelo je do ozbiljnog mučenja učesnika osmine finala Lige šampiona. U prvom delu bolje šanse imao je Verder.

Ali, kad ne ide iz igre, Gladbah se onda osloni na prekid. Jedan od najboljih u Evropi. Igrao se 66. minut kada je Laslo Beneš centrirao sa 40 metara, Niko Elvedi se oslobodio čuvara i odlično gađao sa desetak metara glavom. Lopta se od stative odbila u mrežu…

Leverkuzen dobio derbi na Baj areni.

Do večeras je tinjala makar nada, od večeras Milioneri iz Dortmunda nemaju pravo ni na tu poslednju slamku. Derbi u Leverkuzenu definitivno je otklonio svaku dilemu, ako ih je uopšte i preostalo posle svih onih kikseva kod kuće: Borusija nema kapacitet da se trka sa Bajernom. Realnost Dortmunda je borba za Ligu šampiona. Na Bajer areni 2:1 za vrlo dobri Verkself koji će makar do sutra uveče ostati na drugoj poziciji. Za momke sa Vestfalena ovo je već šesti poraz u sezoni. S takvim učinkom na polovini prvenstva ni četvrta pozicija ne deluje tako loše.

U preostala dve utakmice Bundeslige večeras dve pobede gostiju. Hofenhajm je dobio u Berlinu sa 3:0, dok je Volfzburg pobedivši Majnc (2:0) dao šansu Šalkeu da sutra uveče prepusti fenjer.

Edin Terzić je na momenat uspeo da razbudi Borusiju, dobio je dve teške utakmice protiv RB Lajpciga i Volfzburga, međutim s pet prosutih bodova u poslednje dve utakmice iskristalisalo se kao dan – Hans Joakim Vacke i društvo do leta će ipak imati vraški težak posao: da pronađu pravog trenera.

Peter Boš nadvisio je u svemu Terzića. Bajer je urnisao sporu odbranu Borusije u prvih 45 minuta i pravo je čudo kako je na semaforu stajalo samo 1:0. Užasne probleme Humelsu i ostalima zadnje linije pravili su pre svih brzonogi Musa Dijabi Lion Bejli, ali ništa manje opasni nisu bili ni Nadim Amiri, odnosno mlađani Florijan Virc, ubacujući se iz drugog plana. S druge strane Haland ni da opepeli, Sančo ponovo u starom modu – sporo i bezidejno, Marko Rojs najblaže rečeno izgubljen.

Leverkuzen je poveo posle sjajne dijagonale Bejlija za Dijabija u 14. minutu. Zaspao je Rafael Gereiro i to je 1:0. Bajer je nastavio da melje goste, stvarao je šanse, ali Roman Birki blistao je na golu Borusije. Spasao je najmanje dva sigurna gola…

Dortmund je bio dobar tek dvadesetak minuta u drugom delu, kada je preko bivšeg igrača Levera Julijana Branta uspeo da izjednači. U tom periodu moglo je da dođe i do preokreta, međutim previše su petaljali u izglednim situacijama i Sančo i Rojs i Brant. Ovaj potonji pet minuta posle izjednačenja promašio je sa pet metara za potpuni preokret.

Kada je bilo najvažnije Borusija je ponovo “zaspala”. Istina, gosti su krenuli po pobedu, ali nakon što su primili drugi gol posle kontre (Florijan Virc u 81. minut), psihološki su potpuno pali. Vremena je bilo dovoljno, no Borusija u preostalih 15 minuta (sa sve nadoknadom) više nije stvorila nijednu valjanu šansu.

Leverkuzen je gotovo rutinski odbranio tih 2:1.

U Berlinu Herta je potpuno zaribala posle promašenog penala Kšištofa Pjonteka u 12. minutu. Hofenhajm je to umeo da iskoristi kako bi prekinuo lošu mini seriju od tri utakmcie bez pobede. Sebastijan Rudi pogodio je za 0:1, a u drugom delu najbolji igrač tima iz Zinshajma – Andrej Kramarić, dokrajčio Staru damu nemačkog fudbala.

Volfzburg se mučio nešto više sa Majncom, ali uspeo je da opravda ulogu favorita. Poljak Bartoš Bjalek ušao je u igru u 60. minutu umesto Josipa Brekala i samo pet minuta kasnije doneo prednost Vukovima. Konačan rezultat postavio je jedan od najboljih golgetera Bundeslige, Vut Veghorst