LE: Dosta golova, dosta uzbuđenja, preokreta i uspešniji gosti u prvim mečevima

Sem utakmice Crvena zvezda – Milan, večeras je odigrano svih preostalih 15 utakmica u šesnaestini finala Lige Evrope.

Nokaut faza je otvorena utakmicom između Dinama iz Kijeva i belgijskog Briža, koja je završena nerešenim rezultatom – 1:1. Bio je to ravnopravan duel, bez mnogo uzbuđenja i oba šuta u okvir gola, završila su u mreži, a oba pogotka su pala u razmaku od svega pet minuta. Poveo je Dinamo u 62. minutu pogotkom Bujalskog, a pet minuta kasnije je konačnih 1:1 postavio štoper Briža, Mehel.

U mečevima, koji su počeli da i duel u Beogradu između Crvene zvezde i Milana, Roma je slavila u Portugalu protiv Brage sa 2:0, golovima Edina Džeka i Borhe Majorala, kome je za gol asistirao upravo Džeko, tako da je Roma već gotovo izborila plasman u osminu finala.

Sjajan rezultat je ostvario zagrebački Dinamo, koji je u gostima savladao ruski Krasnodar sa 3:2. Petković je doveo ”modre’ do prednosti, koju je anulirao Markus Berg do kraja prvog poluvremena, da bi u 54. minutu, ponovo Petković vratio prednost na stranu Zagrepčana. U 69. minutu, Krasnodar se još jednom rezultatski vratio, golom Klesona, da bi veliki trijumf Dinamu doneo Nigerijac, Atiemven u 75. minutu, fudbaler koji je ušao u igru sa klupe 11 minuta ranije.

”Ludo” prvo poluvreme su odigrali Olimpijakos i PSV Ajndhoven, kada smo videli pet golova. Na kraju je grčki tim slavio sa 4:2, pogocima Buhalakisa, M’Vile, El Arabija i Masurasa, dok je dvostruki strelac za holandski tim bio sjajni izraelski napadač, Eran Zahavi.

Mančester Junajted je bukvalno ”razbio” Real Sosijedad u Španiji sa 4:0, a poništen im je još jedan pogodak zbog ofsajda! Strelci za popularne ”crvene đavole” su bili Bruno Fernandeš – dva gola, te Rašford i Džejms.

Iako se mnogo više očekivalo od duela praške Slavije i engleskog Lester Sitija, golova nije bilo u ovom susretu i to je jedini okršaj bez pogodaka u prvom terminu.

Austrijski Volfzberger se, predvođen u napadu Bijeljincem, Dejanom Joveljićem, ponadao da može nešto više protiv Totenhem, koji sa klupe predvodi Žoze Murinjo, ali je na kraju to bila rutina za engleski tim, koji je meč dobio sa 4:1. Sve je bilo rešeno u prvih 45 minuta, kada su ”Pevci” poveli sa 3:0, golovima Sona, Bejla i Lukasa. Mihael Lindl je sa bele tačke dao tračak nade austrijskom timu, smanjio na 1:3, ali je tačku na ovaj meč stavio Karlos Vinisijus u 88. minutu, za konačnih 4:1 za Totenhem.

I za kraj, još jedna ”luda” utakmica, odigrana je u Švajcarskoj, između Jang Bojsa i nemačkog Bajera iz Leverkuzena, koja je završena trijumfom švajcarskog tima rezultatom 4:3. U prvih 45 minuta, rapsodija Jang Bojsa. Golovima Fasnahta, Sibačua i Mišaka, bilo je 3:0 za domaćina. Međutim, Nemci ne bi bili Nemci, kad ne bi uzvratili. Preko Šika, koji je postigao dva gola i Dijabija, Bajer stiže do 3:3, ali Francuz Sibaču u 89. minutu ipak donosi minimalni trijumf Jang Bojsu i malu prednost pred revanš u Nemačkoj.

A ako je u prvom terminu bilo dosta golova, uzbuđenja i preokreta, ništa manje uzbudljivo nije bilo i u nešto kasnijem terminu odigravanja prvih utakmica šesnaestine finala Lige Evrope. Dosta golova je viđeno i više uspeha gostujućih timova.

Najefikasiji dvoboji su odigrani u Španiji, tačnije u Valensiji, gde je norveški Molde dočekao nemački Hofenhajm, sve zbog korona virusa i tu je bilo 3:3. Gol više je viđen u okršaju belgijskog Antverpena i škotskog Rendžersa. Iako je Antverpen vodio sa 2:1 i 3:2, na kraju je pobedu odneo škotski velikan, sa dva pogotka u finišu utakmice – 3:4.

Red Bul Salcburg je poražen na svom terenu od španskog Viljareala 0:2 i što je zanimljivo, ovo je prvi poraz austrijskog tima kod kuće posle skoro šest godina, a i poslednji put ga je pobedio upravo Viljareal.

Šahtjor iz Donjecka je slavio u Izraelu, protiv Makabija u Tel Avivu sa 2:0, dok je Ajaks, uz pogodak Dušana Tadića, slavio u Francuskoj protiv Lila sa 2:1.

U jednom od derbija ove runde, Benfika i Arsenal su na neutralnom terenu, u Rimu, odigrali 1:1.

Španska Granada je sa dva brza gola, u 19. i 21. minutu iznenadila i pobedila Napoli sa 2:0.

Revanš mečevi su na programu za sedam dana, sledećeg četvrtka.