SP – kvalifikacije: ”Orlovi” gubili sa 2:0 i izvukli 2:2

Četiri odlične utakmice viđene su sinoć u drugom kolu kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo u fudbalu, a među njima i dvoboj Srbije i Portugala, u kojem su gosti vodili sa 2:0, ali je Srbija uspjela da izjednači i izvuče bod.

Prvo poluvrijeme je Srbija odigrala vrlo loše, blijedo i podsjetila na neka starija izdanja kada nije imala ni ideje, ni rješenja. To su iskoristili Portugalci i iz dvije šanse, dali dva gola.

Oba puta je nakon centaršuteva odlično odreagovao Diogo Žota, koji je i sinoć pokazao zašto ga je Jirgen Klop skupo platio kada ga je dovodio iz Vulverhemptona u Liverpul.

Prvo mu je u 11. minutu asistirao Bernardo Silva, a onda u 36. minutu i Sedrik Soareš za rezultatski ubjedljivih 2:0 za Portugal i najavu da bi mogli ponovo da slave u Beogradu kao i posljednji put kada je bilo 4:2.

Međutim, u drugom poluvremenu kao da je neka druga ekipa Srbije izašla na teren i odmah u prvom napadu prepolovila zaostatak.

Nemanja Radonjić je ušao na početku drugog dijela utakmice i pronašao Aleksandra Mitrovića, koji između dvojice protivničkih igrača šalje loptu u gol, što mu je 39. gol u dresu Srbije, čime je na listi strijelaca pretekao legendarnog Stjepana Bobeka.

Napadi Srbije su se nastavili nakon postignutog gola. Prvo je Dušan Tadić odlično šutirao, ali Antoni Lopeš brani, a zatim iz kornera Sergej Milinković-Savić zamalo promašuje u 55. minutu.

U 60. minutu sjajna kontra Srbije nakon koje Filip Kostić postiže gol za izjednačenje 2:2.

Srbija je bila u naletu, ali kako su selektori krenuli sa izmjenama, tako je tempo utakmice opadao, pa se činilo da su se obje selekcije zadovoljile sa bodom.

Međutim u samom finišu meča viđena je prava drama. Prvo Nikola Milenković dobija direktan crveni karton u prvom minutu nadoknade, a onda u 93. minutu, nakon loše intervencije golmana Dmitrovića, Kristijano Ronaldo upućuje loptu ka praznom golu, koja je prešla gol liniju, ali sudija se nije oglasio.

Bod Srbiji je spasio Stefan Mitrović, koji je dva puta sa gol-linije “čupao” loptu u polje, prvi put nakon šuta Ronalda, kada je lošta prešla gol liniju, a sudija se nije oglasio, a odmah potom nakon još jednog šuta Portugalaca.

Četiri boda u prva dva meča kvalifikacija bio je plan u srpskom taboru, što je i ostvareno.

Portugal i Srbija vodiće veliku borbu za prvo mjesto u grupi. Sljedeći meč za Srbiju je u gostima protiv Azerbejdžana za tri dana.

Republika Irska već na startu kvalifikacija izgleda da ispada iz svih kombinacija, jer je doživjela i drugi poraz, ovog puta na svom terenu od Luksemburga sa 0:1.

Gol vrijedan velikog trijumfa Luksemburžana, koji su pokazali da bi mogli da “sapletu” favorite, postigao je Žerson Rodrigeš u 85. minutu.

Česi i Belgijanci su odigrali dobar meč i na kraju podijelili po bod – 1:1.

Povela je Češka preko Lukaša Provoda u 50. minutu, ali je bod Belgiji donio Romelu Lukaku deset minuta kasnije.

Slovačka je uspjela da preokrene rezultat protiv Malte, koja je vodila sa 2:0 na poluvremenu, golovima Luka Gambina i Aleksandera Satarijana.

Slovaci su u 49. i 53. minutu postigli dva gola i izjednačili, strijelci su bili David Štrelec i Milan Škrinijar, ali do kraja meča nisu uspjeli u potpunosti da preokrenu.