Sva preduzeća u Srbiji koja ispuštaju otpadne vode moraće, prema evropskim regulativama, u naredne tri godine da reše to pitanje, izjavio je danas direktor održivog razvoja u NALED Slobodan Krstović i dodao da procenat prečišćenih voda koje se vrate u izvorišta, već nekoliko godina ne prelazi osam odsto.
Na sastanku članova Saveza za zaštitu životne sredine Krstović je rekao da ulaganja u postrojenja zahtevaju velike investicije, posebno za male privrednike, saopštio je NALED U Srbiji ukupno 47 gradova i opština ima postrojenje za prečišćavanje otpadnih voda, od kojih gotovo polovina nije u funkciji, a ukupne investicije za zaštitu voda u Srbiji procenjuju se na 5,4 milijardi evra. Menadžerka za javne i regulatorne poslove u kompaniji Koka-kolaa HBC Srbija Tisa Čaušević predstavila je Alijansu za upravljanje vodnim resursima (AWS) kao uspešan model saradnje u svetu. “Članovi Alijanse dolaze iz svih sektora, kako bi zajedno doprineli održivosti lokalnih vodnih resursa kroz usvajanje i promociju univerzalnog okvira za održivo korišćenje vode – Međunarodnog standarda za upravljanje vodnim resursima (AWS standard)”, rekla je Čaušević.
Kompanija je smanjila potrošnju vode za više od 50 odsto u poređenju sa 2007. godinom, a radi na tome da taj procenat bude i veći, kazala je Tisa Čaušević, uz podsećanje da je kompanija Koka-kola HBC prva kompanija u Srbiji nosilac AWS sertifikata. Predstavnik Javno-komunalnog preduzeća Beogradski vodovod i kanalizacija Marko Lazić rekao je da je u toku sprovođenje nekoliko projekata za rešavanje pitanja otpadnih voda u glavnom gradu, kao i izgradnja sistema za prečišćavanje mulja. “Ipak, ukupna dužina kanalizacione mreže u Beogradu iznosi 2.300 kilometara, zbog čega rad na ovim projektima zahteva puno vremena”, naveo je Lazić. Kako bi se učvrstila saradnja svih zainteresovanih strana, predloženo je i osnivanje tematske radne grupe, koja bi uključila privredu, institucije, civilne organizacije i akademsku zajednicu, saopštio je NALED.
Izvor
Fonet