Očekujem da Zapadni Balkan postane, van svake sumnje, deo Evropske unije (EU), poručio je danas ministar za evropske i međunarodne poslove Austrije Aleksander Šalenberg, koji je izrazio nadu da će se zemlje regiona, uključujući i Srbiju, usaglašavati sa politikom Zapada prema Rusiji, kao što su to učinile u Ujedinjenim nacijama.
Šalenberg je na konferenciji za novinare posle sastanka sa ministrom spoljnih poslova Nikolom Selakovićem, pozdravio spremnost predsednika Srbije Aleksandra Vučića, izrečenu u petak, da se nastave razgovori sa Prištinom, ukazajući da su razgovori sa Kosovom “iglene uši” kroz kojE se posmatra region. Sam dolazim iz regiona srednje Evrope koji je stvarao više problema, nego što je mogao da reši, pa vidite nas sad, ocenio je on. Upitan da li je stav Austrije da dijalog sa Prištinom treba da dovede do normalizacije odnosa ili međusobnog priznanja, Šalenberg je rekao da to nije stav Austrije, već EU. Dijalog Beograda i Prištine treba, korak po korak, da doprinese stabilnosti regiona, istakao je Šalenberg, uz napomenu da je to u interesu Srbije, prijatelja iz Prištine, ali i Bosne i Hercegovine.
Rusija je u svojim potezima izašla i van Ukrajine i svojim potezima preti da destabilizuje i druge prostore Evrope, koristi brutalne poteze da bi ostvarila svoje interese, rekao je Šalenberg i napomenuo da je ukrajinski sukob doneo korenite promene u međunarodnom poretku i niko ne može biti posmatrač sa strane. Srbija ima posebnu odgovornost u regionu, ocenio je on. Austrija je posebno zavisna od Rusije zbog energenata, ali u ovom trenutku, Austrija i Srbija koje ne pripadaju nijednom vojnom savezu, treba da znaju da je distanca korisna u trenutku kada je ugroženo međunarodno pravo, rekao je Šalenberg. Ne delimo stavove po određenim pitanjima, ali mora se biti pažljiv. Zemljotres neće proći tako brzo, konstatovao je on. Šalenberg je naveo da je njegova zemlja predložila dokument o evropskim integracijama regiona, uz napomenu da je prošlo 19 godina od Solunskog samita kada je obećana evropska perspektiva Zapadnog Balkana. Ovim predlogom, koji nema veze sa ruskom invazijom Ukrajine, birokratski proces integracija pokušavamo da konkretizujemo, odnosno da u pojedinim oblastima države kandidati budu izjednačene sa članicama, predstavio je on detalje.
Šalenberg je rekao da je razgovore o non pejperu već imao sa predstavnicima Italije, Mađarske i Slovenije, a da ga očekuju i razgovori u Briselu. Nije samo interes Austrije, već je i geostrateški važno da ovaj region bude region blagostanja, zaključio je austrijski diplomata.
Izvor
Fonet